banksy

بنکسی

بار دیگر بنکسی حرکتی کرد که توجه همه جهان به او معطوف شد. روز جمعه یکی از نقاشی‌های بنکسی به نام «دختری با بادکنک قرمز» در ساتبی در لندن به حراج گذاشته شد. این نقاشی که با آکریلیک و اسپری روی بوم بود دختر کوچکی را نشان می‌داد که دستش را دراز کرده تا یک بادکنک قرمز رنگ به شکل قلب را بگیرد. بادکنکی که خیلی بالاتر از او در آسمان شناور بود.

پیشنهادها تا ۱.۴ میلیون دلار هم افزایش داشت. عددی که به رکورد بنکسی در سال ۲۰۰۸ نزدیک بود. درنهایت چکش حراج برای همین رقم خورد. درست بعد از صدای چکش بوم نقاشی از داخل قابش به سمت پایین سر خورد و وقتی از پایین قاب خارج شد به شکل نوارهای بریده شده درآمده بود. بعدتر مسئولان حراج ساتبی توضیح دادند که گویا کاغذ خردکنی داخل قاب تابلو جاسازی و پنهان شده بود.

جمعیتی که این واقعه را به چشم دیدند شروع به زمزمه کردند. نقاشی جلوی چشم آنها خودش را نابود کرده بود!

به گفته مسئول حراج ساتبی این اولین‌بار بود که در جهان هنر یک اثر هنری بعد از خوردن چکش به صورت خودکار پاره پاره‌ می‌شد. حراج ساتبی نام خریدار نقاشی را فاش نکرد. آنها بعد از این ماجرا آنقدر شوکه بودند که هنوز نمی‌توانستند به سوالات درست پاسخ بدهند. بنکسی بعدتر در پست اینستاگرامی‌اش آن لحظه از حراج را منتشر کرد و زیر آن نقل قولی از پیکاسو نوشت: «انگیزه برای نابودی می‌تواند انگیزه خلق هم باشد.»

بنکسی
بنکسی

دهه‌هاست که بنکسی هویت خودش را پنهان نگهداشته و تنها گرافیتی‌هایش ابتدا در سرتاسر خیابان‌های لندن و بعد بقیه شهرهای بزرگ جهان اعتراضات او را به گوش همگان می‌رساندند.